nie04

W dniach od 24 do 26 maja 2014r. na terenie Gminy Czermin przebywała delegacja z partnerskiej gminy Steinhöfel. Goście zostali zaproszeni na uroczystości związane z obchodami 730 lat miejscowości Wieczyn i 90 lat istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieczynie. Na pierwszy dzień pobytu zaplanowano udział w zawodach Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Krzywosądowie oraz wspólne spotkanie ze strażakami przy ognisku na terenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Czerminie. Niestety, z powodu gwałtownej ulewy, wichury i burzy musieliśmy nieco zmodyfikować nasze plany. Zawodów nie udało się ukończyć, a do wspólnego spotkania ze strażakami nie doszło z tego względu, że uczestniczyli oni aktywnie w akcji usuwania skutków podtopień i wichury. Zaproponowaliśmy zatem gościom udział w koncercie maryjnym w Żegocinie.

Następnego dnia delegacja zwiedzała siedzibę Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie. W związku z tym, iż w tym dniu odbywały się tzw. ”drzwi otwarte” na gości czekał szereg atrakcji i pokazów. W niektórych mogli wziąć udział osobiście, z czego jeden z gości chętnie skorzystał dzielnie radząc sobie z zadaniem na wysokości kliku metrów.

Po południu odbyły się główne uroczystości we Wieczynie, które rozpoczęły się mszą św. w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, a następnie w barwnym korowodzie przemaszerowano przez wieś do centralnego punktu obchodów. Tam dokonano odznaczeń strażaków: Brązowym Medalem za Zasługi Dla Pożarnictwa został odznaczony m.in.: Andre Bulow z gminy Steinhöfel.

Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna a wspólna biesiada trwała do późnych godzin nocnych. Goście opuszczali gminę Czermin w doskonałych nastrojach z nadzieją na kolejne spotkanie.

nie01

nie02