WYJ06

W dniach od 16-18 maja 2014 roku delegacja z Gminy Czermin przebywała na zaproszenie władz z Gminy Steinhofel  w partnerskiej Gminie w Niemczech.

W dniach od 16-18 maja 2014 roku delegacja z Gminy Czermin przebywała na zaproszenie władz z Gminy Steinhofel w partnerskiej Gminie. Podczas trzydniowego pobytu mieliśmy przyjemność uczestniczenia w konferencji pod nazwą „ Energia odnawialna” połączonej z wymianą doświadczeń i zwiedzeniem parku wiatrowego w Beerfelde. Następnego dnia przemieściliśmy się do Spreewald rozpoczynając zwiedzanie od dawnej kopalni węgla brunatnego, a następnie miasta zwanego zieloną Wenecją. Ponad 600 lat temu Spreewald zamieszkiwali Serbołużyczanie. Spreewald jest zarejestrowany, jako rezerwat biosfery UNESCO. Środkiem transportu numer jeden w Spreewaldzie jest spreewaldzka barka. Barkami śródlądowymi pływa tutaj nawet poczta i straż pożarna. Wąskie mosty przecinają rzeki i łączą poszczególne „wyspy mieszkalne”. W Spreewaldzie dostępnych jest około 200 dróg wodnych, po których można pływać. Wieczorem przy kolacji rozmawialiśmy o dotychczasowej współpracy obu gminy i planach na przyszłość, mieliśmy kolejną okazję przekonać się o gościnności i serdeczności Gminy Steinhofel.

WYJ01

WYJ02