Widowisko plenerowe „Dążyć do dobra” poświęcone Helenie Modrzejewskiej i rodzinie Chłapowskich zrealizowane przez Ośrodek Kultury w Żegocinie 11 maja 2013 roku
Widowisko „Dążyć do dobra” jest kontynuacją, realizowanych od 2011 roku w Żegocinie przez miejscowy Ośrodek Kultury, przedstawień plenerowych i teatralnych ukazujących sylwetkę wybitnej polskiej aktorki – Heleny Modrzejewskiej oraz dzieje znamienitego rodu ziemiańskiego Wielkopolski – Chłapowskich.
To właśnie Żegocin od 1879 roku należał do przedstawiciela tego rodu – Józefa Chłapowskiego i Teofili (Teoni) Woronieckiej; to tutaj kilkakrotnie, podczas pobytu w Europie, przyjeżdżał jego brat Karol ze swą słynną małżonką – Heleną Modrzejewską.
Akcja widowiska rozgrywa się przed pałacem Chłapowskich w Żegocinie, w maju 1903, ale przenosi widza również w lata wcześniejsze. Oparty na wspomnieniach i listach Modrzejewskiej oraz archiwaliach z tamtych lat scenariusz zabiera widza do Pleszewa, Tarc, Kościana; ukazuje autentyczne zdarzenia i postacie tego skrawka wielkopolskiej ziemi; nawiązuje do patriotycznej i społecznikowskiej roli, jaką odegrali Chłapowscy oraz inni przedstawiciele ziemiaństwa, rzemiosła, inteligencji i przemysłu na przełomie XIX i XX wieku w zaborze niemieckim. Tytuł widowiska, – „Dążyć do dobra” nawiązuje do dewizy herbowej Chłapowskich herbu Dryja „Bonum adipisci” (Dążyć do dobra”), której to Chłapowscy zawsze pozostawali wierni.
W blisko półtoragodzinnym widowisku, w pięknej scenerii ziemiańskiego parku, widzimy właściciela Żegocina – Józefa Chłapowskiego z małżonką Teonią, oraz jego brata Karola z Heleną Modrzejewską toczących wieczorne rozmowy o sprawach bieżących, wspominających barwne zdarzenia i ludzi z przeszłości. Do pałacu docierają też miejscowi mieszkańcy z dziećmi, aby zaprezentować swoje umiejętności artystyczne – tańce i pieśni- pieczołowicie kultywowane przez panią dziedziczkę.
Zaprezentowały się zespoły z Ośrodka Kultury w Żegocinie kierowanego przez Zofię Zawadę;
Chór „Cantare” ( 20 osób)
Zespół Folklorystyczny „Żegocinianie” ( 22 osoby)
Kapela ludowa ( 6 osób)
W głównych rolach wystąpili aktorzy Państwowego Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego – Bożena Remelska, Maciej Grzybowski, Lech Wierzbowski oraz Katarzyna Zawada z Ośrodka Kultury w Żegocinie w roli Heleny Modrzejewskiej.
Kiedy zabrzmiała finałowa pieśń „Chwalcie łąki umajone” podchwycona przez licznie zgromadzoną widownię której nie przestraszyła nie najlepsza pogoda, odnosiło się wrażenie, że właśnie tutaj, przed żegocińskim pałacem Chłapowskich, choć na chwilę powrócił czas, który minął.
Honorowym gościem wieczoru był Krzysztof Chłapowski z Warszawy, przedstawiciel rodu Chłapowskich.
Widowisko, według scenariusza i reżyserii Andrzeja Zmyślonego, zrealizował Ośrodek Kultury w Żegocinie przy wsparciu i patronacie Wójta Gminy Czermin oraz we współpracy z Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, Miejską Biblioteką Publiczną im. Adama Asnyka w Kaliszu, Starostwem Powiatowym w Pleszewie, miejscową OSP, szkołą podstawową, Parafią pw. Wniebowzięcia NMP oraz Kółkiem Włościanek.
Warto nadmienić, że w Ośrodku Kultury zorganizowano przed dwoma laty stylowy „Salonik Heleny Modrzejewskiej i rodziny Chłapowskich”, sukcesywnie wzbogacany o nowe eksponaty, pamiątki i archiwalia, którego mogą pozazdrościć niejedne placówki muzealne.