Informacja o Urzędzie Gminy w Czerminie

Co to jest samorząd gminny?

Gmina jest podstawową jednostką samorządu terytorialnego w Polsce. Mieszkańcy gminy tworzą wspólnotę samorządową. W samorządzie pracują urzędnicy. Urzędnicy zajmują się ważnymi sprawami mieszkańców gminy. Gmina może tworzyć jednostki pomocnicze. Jednostkami takimi mogą być sołectwa. W gminie Czermin jest ich 14. Na ich czele stoją sołtysi i rady sołeckie. Gmina to Twoja najbliższa okolica. Wójtem Gminy Czermin jest Sławomir Spychaj, który jest kierownikiem Urzędu. Wójtowi w pracy pomagają: Zastępca Wójta i Sekretarz Gminy, a także Skarbnik Gminy, kierownicy i pracownicy referatów. Samorządy tworzą swoje urzędy. Urząd obsługujący Gminę Czermin to Urząd Gminy w Czerminie. Jego budynek zlokalizowany jest w Czerminie pod adresem Czermin 47.

Gmina wykonuje różne zadania:

• organizuje wybory na przykład na prezydenta Polski, do Sejmu i Senatu czy wybory sołtysów;
  • współpracuje z organizacjami pozarządowymi;
  • wydaje dowody osobiste;
  • prowadzi spis ludności w gminie;
  • zajmuje się ochroną zabytków;
  • wydaje dowody osobiste;
  • prowadzi rejestr firm;
  • zajmuje się budżetem gminy i ustala jakie będą podatki;
  • zarządza w trudnych sytuacjach na przykład podczas powodzi lub suszy;
  • robi remonty i buduje nowe potrzebne budynki;
  • zajmuje się planowaniem przestrzeni w gminie;
  • buduje i naprawia drogi gminne;
  • zajmuje się ochroną środowiska;
  • zajmuje się wywozem śmieci z terenu gminy;
  • dba o czystość i porządek w gminie

Budynek Urzędu Gminy w Czerminie

Budynek Urzędu Gminy w Czerminie znajduje się w miejscowości Czermin (pod numerem 47).  Przed budynkiem Urzędu znajduje się miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. Do budynku Urzędu prowadzi jedno, główne wejścia od strony ulicy.

Jak trafić do Biura Podawczego Urzędu Gminy w Czerminie

Biuro podawcze to miejsce, gdzie możesz zostawić pismo, wniosek i dokumenty skierowane do Urzędu Gminy. Tutaj możesz zabrać druki i formularze, które będą potrzebne do załatwienia danej sprawy w Urzędzie. Możesz poprosić o pomoc. Urzędnik pomoże Ci wypełnić i złożyć pismo. Biuro Podawcze jest pierwszym biurem po wejściu do Urzędu. Aby się do niego dostać musisz wejść po schodach. Po wejściu do pomieszczenia zobaczysz osobę pracującą w Biurze Podawczym.

Jeśli przyjedziesz do nas autem

Zaparkuj na miejscu postojowym znajdującym się zaraz po prawej stronie od strony zjazdu z ulicy.

Kontakt z pracownikami Urzędu:

Urząd czynny jest w godzinach:

Poniedziałek:  od 7:30 do 17:00

Wtorek – Czwartek: od 7:30 do 15:30

Piątek: od 7:30 do 14:00

Żeby załatwić sprawy w Urzędzie możesz:

• napisać pismo i przesłać je pocztą na adres: Urząd Gminy w Czerminie, Czermin 47, 63-304 Czermin
  • Przynieść pismo do Biura Podawczego Urzędu. Możesz zostawić tu różne dokumenty czy pisma, które potem zostaną przekazane urzędnikom. Pamiętaj aby zostawić na kopercie lub na piśmie swoje imię i nazwisko, dokładny adres i numer telefonu.
  • Napisać wiadomość elektroniczną i wysłać ją na adres: ugczermin@czermin.wlkp.pl.
  • Napisać pismo i wysłać je za pomocą platformy ePUAP: epuap.gov.pl (ePUAP to skrót od nazwy Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej). Aby móc użyć tej formy kontaktu musisz mieć założone tam specjalne konto).
  • Zadzwonić na numer: 627-416-031 lub 627-417-567. Po wybraniu jednego z tych numerów połączysz się z automatyczną sekretarką. Jeśli znasz numer wewnętrzny urzędnika, z którym chcesz rozmawiać to wybierz go na klawiaturze. Jeśli go nie znasz poczekaj na zgłoszenie sekretariatu.
  • Przyjść osobiście do urzędu i porozmawiać z pracownikiem w godzinach pracy urzędu.

Do Urzędu możesz wejść z psem asystującym

Jeśli jesteś osobą z niepełnosprawnością możesz wejść do urzędu z psem asystującym. Pamiętaj, że pies musi mieć uprząż oraz certyfikat, który potwierdza, że jest psem asystującym. Pies musi być zaszczepiony a ty musisz mieć przy sobie zaświadczenie o szczepieniach weterynaryjnych psa. Pamiętaj, że odpowiadasz za wszystkie szkody wyrządzone przez swojego psa asystującego.

Toalety

W Urzędzie nie ma toalet dla osób z niepełnosprawnościami.