Wizyty w partnerskiej gminie Steinhöfel.

Projekt pn.: „Poznaj lepiej sąsiada – wymiana doświadczeń w zakresie pożarnictwa pomiędzy partnerskimi gminami Czermin i Steinhöfel” został zrealizowany w związku z jubileuszami: 100 – lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Beerfelde, 100 – lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Neundorf im Sande i 90 -lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Steinhöfel. Realizacja projektu po raz kolejny stworzyła możliwość wymiany doświadczeń w zakresie działań ratowniczo – gaśniczych i ochrony przeciwpożarowej. Spotkania odbyły się zgodnie z planem:

·         w Beerfelde w dniach 24 – 26 czerwca,

·         w Neundorf im Sande w dniach 12 – 14 sierpnia

·         w Steinhöfel w dniach 19 – 21 sierpnia.

Uroczystości jubileuszowe, które były punktem kulminacyjnym tych trzech spotkań organizowane były z wielkim rozmachem i trwały do późnych godzin popołudniowych. Każdy jubileusz rozpoczynał się od uroczystego pochodu przez wieś,  w którym brali udział strażacy ochotnicy i zaproszeni goście. Następnie w miejscu stanowiącym centrum wsi odbywała się część oficjalna, podczas której wręczano odznaczenia i awanse, to był również czas poświęcony na przemowy, życzenia i gratulacje. Specjalnie na tę okoliczność strażacy ochotnicy przygotowali pokazy, tym razem był to pokaz rozcinania auta oraz pokaz przedstawiający konsekwencje gaszenia płonącego oleju.

Wieczory wypełniały rozmowy na tematy związane z pożarnictwem i ratownictwem w obu krajach. W celu lepszego poznania mieszkańców i uczestników życia społecznego w partnerskiej gminie Steinhöfel, delegacje z Polski złożyły także wizyty rodzinom strażaków.

W projekcie wzięło udział 10 przedstawicieli gminy Czermin i 40 przedstawicieli gminy Steinhöfel. Projekt był współfinansowany przez Fundację Współpracy Polsko – Niemieckiej.